Prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar odbrane Aleksandar Vučić otvorio je u subotu fabriku za proizvodnju složenih borbenih sistema u Velikoj Plani koja će zapošljavati približno 100 radnika. U oblasti odbrambene industrije Srbija će uskoro potpisati jedan od najvećih ugovora u poslednjih nekoliko godina. Ukoliko razvoj odbrambene industrije nastavi uzlaznim tempom do kraja 2013. godine moći će da se nađe lek i za onaj deo naše namenske industrije koja danas stoji lošije nego što je to moglo da se očekuje. Vlada Srbije će dodatno ulagati u odbrambenu industriju u narednom periodu, što je važno jer se u toj oblasti kreiraju vrhunski inženjeri i angažuje puno domaćih kooperanata. Za novu fabriku za proizvodnju složenih borbenih sistema u Velikoj Plani radi 30 kooperanata, među kojima su i Prva petoletka, FAP, FADIP iz Bečeja i Metal sistemi iz Kragujevca.
Prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar odbrane Aleksandar Vučić otvorio je u subotu fabriku za proizvodnju složenih borbenih sistema u Velikoj Plani koja će zapošljavati približno 100 radnika.
Vučić je tom prilikom najavio da će u oblasti odbrambene industrije Srbija uskoro potpisati jedan od najvećih ugovora u poslednjih nekoliko godina.
Prema njegovoj oceni, ukoliko razvoj odbrambene industrije nastavi uzlaznim tempom do kraja 2013. godine moći će da se nađe lek i za onaj deo naše namenske industrije koja danas stoji lošije nego što je to moglo da se očekuje.
Dinkić je iskazao zahvalnost Vučiću na tome što propagira srpsku odbrambenu industriju koja je, kako je ponovio, velika izvozna i razvojna šansa Srbije.
On je najavio da će Vlada Srbije dodatno ulagati u odbrambenu industriju u narednom periodu, što je važno jer se u toj oblasti kreiraju vrhunski inženjeri i angažuje puno domaćih kooperanata.
Ministar je naveo da samo za novu fabriku za proizvodnju složenih borbenih sistema u Velikoj Plani radi 30 kooperanata, među kojima su i Prva petoletka, FAP, FADIP iz Bečeja i Metal sistemi iz Kragujevca.
Ministarstvo finansija i privrede će, zajedno sa Ministarstvom odbrane, Vojskom Srbije i fabrikom SDPR, napraviti plan kako bi se utvrdilo koliko Srbija može da proda vojne opreme u svetu i kako da se što više uposli domaća privreda, poručio je Dinkić.
Prema njegovim rečima, cilj je da se što više delova za odbrambenu industriju proizvodi u Srbiji, pri čemu će biti kupljene nove mašine za pribojski FAP i Prvu petoletku, ali i za druge fabrike u Srbiji kako bi se što više zaposlila domaća radna snaga.
Fabrika u Velikoj Plani će sklapati transportere tipa “bov M-10” i “bov M-11”, samohodna artiljerijska oruđa “nora B-52”, dok je u perspektivi da se proizvode i transporteri “lazar 1” i “lazar 2” u saradnji sa partnerima iz Ruske Federacije.
Nova poslovna jedinica “Morava”, koju je preduzeće “Jugoimport SDPR” otvorilo u Velikoj Plani, montiraće u procesu montaže delove, komponente i sklopove proizvedene u kooperaciji sa domaćim preduzećima metalskog i elektro kompleksa.
Na istoj tehnološkoj liniji izvodiće se i montaža drugih vučnih i samohodnih artiljerijskih sistema, raketnih sistema, oklopnih borbenih vozila točkaša "lazar", kupola, oružnih stanica sa topovima 20 milimetara i 30 milimetara za oklopna vozila točkaše i guseničare, kao i brodskih topova sa integrisanim sistemima za upravljanje vatrom.